A Cassini első felvételei a Jupiterről

A NASA csillagászai rendkívül meg vannak elégedve a Cassini első fekete-fehér Jupiter felvételével. A kép 2000. október 5-én készült 84 millió kilométer messzeségből. A felvétel az első tagja annak a sorozatnak, amit a Cassini készíteni fog a következő hónapokban, miközben 10 millió kilométerre elrepül az óriásbolygó mellett. A képfelvevő rendszerek hibátlan működése folyamán a fotón gyönyörűen látszanak a Jupiter hatalmas viharai, felhői, valamint a Nagy Vörös Folt.

Ez volt az első alkalom arra, hogy a rendszereket olyan körülmények között próbálják ki, mint amik között dolgozni fognak a Szaturnusz körül. Az űrszonda tökéletesen működik mióta 3 éve kilőtték a világűrbe.

Az első színes felvételt nem sokkal a fekete-fehér után október 9-én 81.3 millió kilométer távolságból készítette a Cassini. A kép vörös, zöld és kék szűrők által előállított képek kompozíciója, mely közel valós színesben mutatja a Jupitert. A felvétel erősen hasonlít a 21 évvel ezelőtti Voyager felvételekre, mely a Jupiter felhőalakzatainak stabilitását mutatja. A kép közepén megfigyelhető sötét folt az Europa hold árnyéka, maga a hold pedig a kép jobb oldalán látható.

A Cassini jelenleg 46000 km/s sebességgel közelít az óriásbolygóhoz és december végén közelíti meg a legjobban. Ezzel a szonda megkapja az utolsó lökést a Szaturnuszhoz, melyet 2004 nyarán ér majd el.

Mészáros Szabolcs
Eredeti forrás: http://www.jpl.nasa.gov/cassini
2000. október 9.