Ganymedes és a Jupiter

A Cassini űrszonda november 18-án készült felvételén a Jupiter legnagyobb holdját, a Ganymedest a jobb sarokban láthatjuk. Ez a hold másfélszer nagyobb, mint a mi Holdunk és egyben a legnagyobb is Naprendszerünkben. A sötétebb foltok öregebb és jobban kráterezett területek, míg a világosabbak fiatal és kevésbé kráterezett vidékek. A legnagyobb megközelítés során (december 30-án) ennél közel 4-szer nagyobb felbontású képek fognak készülni a Galilei-holdakról.

A Nagy Vörös Folt épp akkor lett lefotózva, amikor pont eltűnt a bolygó keleti oldalán. A körülötte és tőle balra látható fehéres alakzatok a nyugatról fújó szél által létrehozott viharok, melyek a Vörös Folt körül északra és délre eltérülnek. A legkisebb megfigyelhető részletek 240 km körüliek.

A délre látható 3 fehér ovális az óramutató járásával ellentétes irányban forgó nagy nyomású vihar, melyek dinamikájukat tekintve hasonlóak a Vörös Folthoz. A fehér oválisok körüli feketés filamentek valójában hatalmas ciklonok, melyek az óramutató járásával megegyező irányban forognak.

A Jupiter egyenlítői zónái fehérek, innen óriási “tollszerű” felhők áramlanak ki északi és déli irányban. A mostani felvételeken ez a sáv jelentősen különbözik a 21 évvel ezelőtt készült Voyager felvételektől. Akkor ez a terület barnás színű volt és jobban látszódtak a fehéres alakzatok.

Mészáros Szabolcs
Eredeti forrás: http://www.jpl.nasa.gov/jupiterflyby
2000. december 11.