A Jupiter rádió-emissziója

Ez a kép a Jupiter rádió-emisszióját mutatja, úgy ahogy előtte azt még sose láthattuk. Az adatokat a Cassini űrszonda készítette, 66 millió km távolságból a Jupitertől. A vörös, sárga és zöld vonalak “kanyargása” igen rövid idő (3 perc) alatt óriási változásokat mutat a rádióhullámok frekvenciájában. A jelenség magyarázata bonyolult, mivel ugyanazon időben különböző frekvenciákon többféle emisszió vonalai mutatkoznak.

Akkor jelentkeztek ezek az emissziók, amikor a Cassini nagyon közel volt a bolygó mágneses egyenlítőjéhez, ahol azonban nem szoktak kialakulni ilyen szélessávú emissziók, így jelenleg nem tudják klasszifikálni ezeket a hullámokat.

Ilyen típusú rádió-emissziókat ezelőtt még soha sem figyeltek meg. Ezzel a Cassini jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy megismerjük a Jupiter bonyolult rádióspektrumát, rádiósugárzás eredetét és keletkezését.

A kép közepén látható vonalak között kb. 10 kilohertz különbség van. A rádióhullámok eredete szoros kapcsolatban lehet a Jupiter mágneses terével.

Mészáros Szabolcs
Eredeti forrás: http://www.jpl.nasa.gov/jupiterflyby
2000. november 3.