NEAR az Eroson!

2001. február 14-én az űrkutatás történetében először szállt le űrszonda egy kisbolygó felszínére. A NEAR 1 évre rá, hogy pályára állt az Eros körül, befejezte küldetésének elsődleges feladatát. Ekkor egy a kisbolygót fokozatosan megközelítő pályára állították, begyújtották a pályahajtóműveket, melyekkel lefékezték, majd 4 km/óra sebességgel landolt a szonda a felszínen. A leszállás során folyamatosan fényképezték a kisbolygót.

A felsô képen a sárga kör jelöli a leszállás helyét.
Az első felvétel 1150 méterről készült, a legkisebb kivehető alakzatok alig fél méteresek, a balra lent látható szikla átmérője 7.4 méter.

A középső kép 250 méteres messzeségből készült és egy 12 méter átmérőjű területet láthatunk rajta. A legnagyobb sziklák alig 1.4 méter átmérőjűek.

A harmadik kép a legutolsó felvétel amit a Földre küldött a szonda. 120 méterrel a felszín felett készült fotó 6 méteres területet ábrázol. A felvétel tetején látható szikla 4 méteres. Az alul látható sáv adathiányt jelent.

A kamera sajnos jelenleg úgy áll, hogy a NEAR nem tud fényképezni és az antenna sem a Föld felé fordul teljesen, ezért nehézkes a kapcsolattartás a szondával (ami viszont kiváló állapotban, az előre tervezett ponttól 200 méterrel arrébb ért talajt).

Mészáros Szabolcs
Eredeti forrás: http://near.jhuapl.edu
2001. február 16.