A galaxisok eloszlása
A galaxisok nagyléptékű eloszlását a kétpont-, hárompont- stb. korrelációs függvényekkel írhatjuk le. A kétpont-korrelációsfüggvény nagyjából azt jelenti, hogy egy már azonosított galaxistól adott távolságra milyen valószínűséggel találunk egy másik galaxist – a véletlenszerűen fluktuáló háttér fölött. Ez egy végtelenben nullához tartó függvény, és általában jól közelíthető egy negatív kitevőjű hatványfüggvénnyel. A kisebb abszolút értékű hatványkitevő arra utal, hogy nagyobb távolságra is még relatíve több galaxist találunk a kiszemelt galaxis körül, vagyis hogy a vizsgált galaxistípus „diffúzabban” oszlik el a térben. A Sloan Digitális Égbolt felmérés (SDSS) eredményei szerint a kék és a vörös galaxisok eltérő hatvány szerinti lecsengést követnek, a kék galaxisok jobban csomósodnak. A vörös galaxisok közé számos kisebb elliptikus, szferoidális és egyéb törpegalaxis tartozik, amelyek a galaxishalmazok halójában és a halmazok közti mezőben is gyakran fordulnak elő. Ez ismét arra utal, hogy a kék és a vörös galaxisok teljesen különböző természetű objektumokat is tartalmaznak.

A világegyetem nagyléptékű szerkezete

A galaxisok hierarchikusan szerveződnek. Egy-egy domináns galaxis körül csoportokba (50-nél kevesebb tag), majd ezek halmazokba (50-nél több tag, több domináns galaxis) állnak össze. A halmazok szuperhalmazokat alkotnak, a mi Lokális csoportunk a Virgo-szuperhalmaz része, amely a galaxisok lokális sebességterét is befolyásolja. Még nagyobb skálákon a szuperhalmazok szivacsos szerkezetet rajzolnak ki, falakat képeznek, amelyek között relatíve üres a tér.

A galaxisok kétpont-korrelációs függvénye 450-550 millió fényév között egy kis növekedést mutat (barioncsúcs), ami arra utal, hogy a galaxisok szerkezetében ilyen méretű óriáscsomók is megjelennek - igaz, ezekben a sűrűsödés a környezetükhöz képest szinte elenyészően csekély. Ez a szerkezet a korai világegyetemben megjelenő akusztikus hullámok, vagyis a háttérsugárzásban is megfigyelhető, mintegy egy fok méretű óriáscsomók maradványa, következménye a mai világban.