Általános csillagászat 2. (IV. csillagász) - Távolságmérés a csillagászatban
Szabó Gyula, PhD ösztöndíjas, Tisza Lajos krt. 84-86, II. em. 4. szoba
tel.: 54-4529, szgy@titan.physx.u-szeged. hu

Tematika:
1. A távolság fogalma a newtoni és az einsteini világképben. Különbözõ távolság-definíciók: szögátmérõ-távolság, luminozitás-távolság, sajátmozgás-távolság, fényút-távolság, valódi távolság; kapcsolatuk a vöröseltolódással. A kozmológiai távolságskála fölépítése.
2. A csillagászati egység meghatározása. Lunáris dichotómia módszere, Arisztarkhosz. A Hold és a Nap távolsága, Hipparkhosz. A Mars parallaxisa, Kepler. Vénusz-átvonulás, Halley, Hell Miksa. Kisbolygók pályájának meghatározása, az Eros 1931-es oppozíciója. Radarmérések. A csillagászati egység definíciója.
3. Trigonometriai parallaxis. ûrtávcsöves mérések, HST, Hipparcos, tervezett asztrometriai mûholdak. Hibaterjedés a trigonometrikus parallaxis számításában; a relatív hiba szerepe és a Lutz-Kelker korrekció.
4. Fotometriai parallaxis. Newton és Huygens módszere a Sirius távolságára. Szekuláris parallaxis, statisztikus parallaxis, spektroszkópiai parallaxis, a trigonometrikus parallaxis változásának és a sajátmozgás változásának módszere. Malmquist-korrekció.
5. Pulzáló változócsillagok és távolságok. Delta Scuti, cefeida, RR Lyrae változók. Baade-Wesselink analízis. Mira változók infravörös periódus-fényesség relációja. A periódus-fényesség reláció a Tejútrendszerben, más galaxisokban.
6. Kettõscsillagok távolságának meghatározása. Vizuális kettõscsillagok dinamikai parallaxisa. Fedési kettõscsillagok távolsága: dinamikai parallaxis, felületi fényesség módszere.
7. Nyílt- és gömbhalmazok távolsága: konvergenspont-módszer, fõsorozat-illesztés; trigonometrikus és fotometriai parallaxis csillaghalmazok esetében.
8. R0 meghatározása, hatása a távolságlétra "távolabbi fokaira". Elsõdleges és másodlagos mérések: vízmézerek és OH/IR csillagok a mag körül; gömbhalmazok eloszlása, RR-Lyrae csillagok eloszlása, mira változók eloszlása. Közvetett módszerek, Oort-egyenletek.
9. Távolságmérés a Lokális Halmazban. Fedési kettõsök, cefeidák, RR Lyrae csillagok; gömbhalmazok fõsorozat-illesztése; vörös szuperóriások infravörös periódus-fényesség relációja; az "óriáság csúcsa" (tip of RGB) módszer, nóvák expanziós parallaxisa.
10. A Nagy Magellán Felhõ távolságának meghatározása. Különbözõ módszerek összehasonlítása (pontosság, hatótávolság). LMC-specifikus módszerek. A "rövid" és "hosszú" távolságskála.
11. Távolságmérés a Lokális Szuperhalmazban. PL luminozitás-függvény, GH luminozitás-függvény, felületi fényesség fluktuációja.
12. Kozmológiai távolságmérés. Ia és II. típusú szupernóvák, Tully-Fischer és Faber-Jackson reláció, óriás elliptikus galaxisok távolsága, Szunyajev-Zeldovics jelenség, mézerek, gravitációs lencsék, vöröseltolódás.
13. A nagy égboltfölmérések szerepe a Tejútrendszer föltérképezésében és a kozmológiai távolságmérésben. SDSS, 2MASS, 2dF GRS és QRS. A Galaxis komponenseinek eloszlása. Galaxisok és kvazárok nagyléptékû eloszlása, kétpontkorrelációs függvénye.
14. A kozmológia és a távolságmérés kapcsolata. Einstein-de Sitter világmodell, módosított CDM világmodellek, az Ia. szupernóvák megfigyelése. A Hubble-állandó értelmezése, a H(t) és d(z) függvények értelmezése, az Univerzum életkora.