5. BEFEJEZÉS

A Naprendszer peremén tett kalandozásunknak a végére értünk. Tekintsük át, milyen új ismeretanyagot sikerült szereznünk barangolásunk során.

Elôször is megállapíthatjuk, hogy a Naprendszer külsô vidékeirôl még korántsem áll rendelkezésünkre kielégítô mennyiségû megbízható adat. Ezek híján nehéz errôl a vidékrôl bármit is meggyôzô biztonsággal állítani. A Plútón túli vidék, sôt maga a Plútó is ezernyi megválaszolatlan kérdéssel áll elôttünk. Elég ha csak a Plútó besorolására gondolunk. Jelenleg úgy tudjuk, hogy a Plútó egy egykori Kuiper-objektum, amelyet egyszerûen csak elôbb fedeztek fel társainál, s ezért sorolódott be, mint kilencedik bolygó. A valóságban nem a nagybolygók geneziséhez kapcsolódik létrejötte. Azonban a Plútó Neptunusz-hold voltát sem régen vetették el teljesen (vö: Kuiper-öv). Ki tudja, hogy most már a végsô besorolását kapta-e meg a kilencedik bolygó?

Még rejtélyesebb azonban a feltehetôleg az Oort-felhôben bújkáló X. bolygó/barna törpe/társcsillag esete, mivel ezt az objektumot a Plútóval ellentétben még nem is láttuk...

Nézzük meg, mik azok a jelek, amik alapján mégis úgy gondoljuk, hogy létezhet(nek) a Plútón túl eddig még számunkra ismeretlen nagytömegû égitest(ek):

Összeszámolva, 5 különbözô egészen hihetô érvet is sikerült találni amellett, hogy létezik. Ám hogy milyen ez az égitest, mekkora és hogy hol van, arra már nem sikerült egyértelmû választ találni. Ahány elmélet, annyiféle válasz. Bár bizonyos részletekben jól lehet a hipotéziseket közelíteni egymáshoz (például a Nemezis periódusidejét ötödölve, a Murray-féle bolygó periódusidejéhez hasonló idôt kapunk; vagy a Matese-féle barna törpe lehet akár a Nemezis is, ha rövidebb periódust tételezünk fel ismét neki; hiszen lehet, hogy a kihalások nem mindig voltak egyformán kimutathatóak), vannak feloldhatatlan ellentmondások is (például a Ragnarsson-féle fél nagytengely 48 AU, a Murray-féle 32300 AU, ami viszont felülmúlja a Matese-féle égitest afélium-távolságát is...). Az ellentmondásokat a jövôbeni még szerteágazóbb eredmények alapjain álló pontosabb elméletek oldhatják talán fel. Az is elôfordulhat, hogy nemcsak azon álláspontunkat kell feladnunk, hogy már nincs a Naprendszerben felfedezetlen nagytömegû égitest, hanem azt is, hogy csak egy ilyen felfedezetlen égitest van. Ezen álláspont feladásához azonban nagyon meggyôzô bizonyítékokra, például bolygófelfedezés(ek)re van szükség.

Mai csillagászati ismereteinkkel nem jelenthetjük ki, hogy a Kuiper-öv és az Oort-felhô teljes egészét ismerjük, de már rengeteg kutatás van folyamatban, s az észleléstechnika is rohamosan fejlôdik, az ûreszközökrôl nem is beszélve (a 33. ábrán a Plútót elhagyó ûrszondák láthatók amelyek közül még egyik sem látta a X. bolygót, bár különbözô pontokon hagyták el a bolygórendszert). Ahogy egykoron Galilei korszakának örökösei kiterjesztették Naprendszerünk feltérképezett határát a Szaturnusztól a Plútóig, jelen kutatók örökösei a megismert Naprendszer határát egyszer, reméljük, ki tudják majd tolni az

Oort-felhô széléig is akár. Bár kevesebb konkrét paraméter áll rendelkezésünkre, mint Herschelnek az Uránusz felfedezésekor, de a mûszerek pontosságának növekedésével talán az elméletek, adatok is tökéletesednek... Egyszer talán a Naprendszer megismerése is lezárt tudomány lesz, mint a Föld felszínének felderítése?

Addig azonban kár lenne bármit is elhamarkodottan állítani. Jelen dolgozat végén is talán csak annyi jelenthetô ki kellô megalapozottsággal, a témával kapcsolatban megismert tanulmányok alapján, hogy van(nak) még felfedezetlen nagy tömegû égitest(ek) a Plútó pályáján túl. Ezt támasztják alá a dolgozatban feltárt észlelések, tapasztalatok, s a hozzájuk kapcsolódó elméletek. Bár a bizonyítékok egyenlôre még korántsem megdönthetetlenek, de mivel több is van belôlük, ezért légbôlkapottnak sem nevezhetô az X. objektum (bolygó, barna törpe, csillag) létének feltételezése. Valami tehát bujkál... Talán az Oort-felhôben...


33. ábra: Bár a lefedettség még kicsi, a Plútón túljutó négy ûrszonda egyike sem találkozott még a 10. bolygóval
 

IRODALOMJEGYZÉK

FELHASZNÁLT IRODALOM:

A DOLGOZATBAN ELÔFORDULÓ HIVATKOZÁSOK: