Dolgozatomban igyekeztem rövid áttekintést adni Tejútrendszerünkről és annak spirális szerkezetéről.
Az alapvető galaxistípusok bemutatása után a spirális galaxisok jellemzőivel foglalkoztam. Bemutattam azokat az elméleteket, amelyekkel magyarázni próbálják a spirális struktúrát és annak kialakulását.
Ezután magát a Tejútrendszert jellemeztem. Részletesen tárgyaltam az egyes komponensek kisebb összetevőit.
Mindez után rátértem a Tejútrendszer spirális szerkezetének vizsgálati módszereire. Ennek alapja a távolságmérés, így bemutattam a fontosabb távolságmeghatározási technikákat. Majd felvázoltam a konkrét módszereket, amelyekkel kimutatható, hogy spirális galaxisban mozgunk Naprendszerünkkel együtt. A 4. fejezet végén pedig bemutattam saját adatvizsgálataim eredményét két spirálkar-indikátor esetére. A nyílthalmazok galaktikus eloszlása sajnos nem mutatott jelentősebb struktúrát. A cefeidák eloszlásában viszont felfedezhető saját spirálkarunk egy része, valamint sejlik még egy spirálkar darabja.
Végül az 5. fejezetben áttekintést adtam arról, hogy ha kimegyünk egy éjszaka ég alá, mi az, amit meg is nézhetünk galaxisunk spirális szerkezetéből. Így be lehet építeni a középiskolai fizikaóra keretébe azt, hogy a tanulók saját maguk is megnézhessék Tejútrendszerünk egyes részleteit.