A szabályozás tárgya és célja

Egy esetleges jövőbeli szabályozás szempontjából fontos, hogy világosan tisztázzuk, mi az, amit szabályozunk, és miért.

A fényszennyezés fogalmára már a dolgozat elején több meghatározást ismertettünk. Itt most nem szeretném egyiket sem kiválasztani. A cseh fogalom már általánosan ismert a témában jártasak körében, a Világítástechnikai Társaság definíciója viszont bővebb, és így pontosabb is.

A fényszabályozás esetén a szabályozás tárgya nyilván csak a mesterséges fényforrásokból származó fény lehet, komolytalanság lenne a Nap, vagy akár csak a szentjánosbogarak fényét is szabványokhoz kötni. Az már a jogalkotóra van bízva, hogy ehhez képest mely világítási helyzeteket állapítja meg kivételként. Ha azonban egyetlen szituációt sem vonnánk ki a szabályozás hatálya alól, az túlzott rugalmatlansághoz vezetne, egyes esetekben betarthatatlanná vagy aránytalanul súlyossá válna. Ilyen kivételek lehetnek:

Hangsúlyozzuk azonban, hogy a fenti felsorolás csupán azokat az eseteket tartalmazza, amelyek normatív szabályozása a legkevésbé sem indokolt, és a felsorolás nem taxatív. A szabályozási tárgyak körét a jogalkotó úgy állapítja meg, ahogyan ő azt a legjobbnak tartja. Az, hogy a tényleges szabályozás mire terjed ki, már függ a szabályozás céljától is.

A fényszabályozás célja a fényszennyezés negatív hatásainak csökkentése vagy megszüntetése lehet. Az már a jogalkotó belátására van bízva, hogy ezek közül csak egyes hatások ellen kíván fellépni, vagy az összes negatívum kiküszöbölését megkísérli. A szabályozási szint megválasztásának és a jogszabálytartalom kialakításának már a kitűzött célhoz kell igazodnia. A fényszennyezés korábban ismertetett hatásai alapján az alábbi különböző célokat lehet meghatározni:

Szabo Gyula 2005-02-16