Bevezetés

Az Internet korunk egyik legnagyobb hatású találmánya. 1969-es elindulása óta folyamatosan fejlődik, terjeszkedik, csápjai ma már elérnek szinte mindenhova. Gyors terjedését főleg annak köszönheti,hogy minden technikai feltétele adott. A telefonhálózat már a huszadik század elején kiépült világszerte, a számítógépek pedig a század második felétől látványos fejlődésen mentek keresztül. Kezdetben az egyetemeken, később, a személyi számítógépek megjelenésével a családok lakásaiban is megjelent a kapcsolat a világgal.

Magyarország ebbe az információs versenybe csak egy kis késéssel tudott beszállni. Az 1989-es rendszerváltásig sok mindenhez nem lehetett hozzáférni abból, amit a nyugatiak használtak. Hasonló állapotot figyelhetünk meg a mai Kínában: a hatalmon lévő kommunista rendszer elkötelezte magát a haladás mellett, aminek egyik legfőbb alkotórésze a gyors információáramlás. Ennek érdekében a kínai kormány beengedte az Internetet az országba, azonban igyekszik annak használatát a lehető legnagyobb mértékben ellenőrizni. Szigorúan felügyelik az Internet-szolgáltatók forgalmát, és letiltották sok honlap elérését. Más kérdés azonban, hogy mennyire lehet felügyelni egy ilyen decentralizált rendszer működését. Az elemzők többsége egyetért azzal, hogy a kínai kormány saját rendszerének megszűnését idézi elő az Internet elterjesztésével.

A rendszerváltással a magyarok elől is elhárult az akadály, hogy elérhessék ezt a korlátlan információforrást. Ám ennek ellenére csak mérsékelt sebességgel bővül az otthoni Internet-használók köre. Ennek legfőbb oka a számítógépek, illetve az Internet-előfizetések magas ára. Az idősebb korosztály egy része - talán a hozzáértés hiánya miatt - idegenkedik a számítógépek használatától. Az Ariosz Kft. által készített felmérés szerint 2004 decemberében a magyar háztartások 34,5 százalékában volt legalább egy működő számítógép. A háztartások 17 százalékába (665 ezer háztartás) volt az Internet bekötve, amiből 318 ezer (48 százalék) szélessávon érte el a világhálót. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) célul tűzte ki, hogy 2006 végére az internettel rendelkező háztartások száma elérje az 1 milliót (ez a háztartások 26 százaléka lenne)

Az Internet ilyen mérvű terjedéséből logikusan következik a kérdés: vajon hogyan lehetne ezt a "hódítót" a tanulás szolgálatába állítani? Legfőképpen, mivel az Internetezők egyik legnagyobb táborát a 15-17 évesek alkotják ("sulinetes generáció"). Kézenfekvő tehát a gondolat, hogy az Internet segítségét is felhasználjuk az oktatásban. Különösen, mivel egyre csökken a természettudományos tárgyak, köztük a fizika, oktatására fordítható óraszám, miközben a megtanulandó anyag egyre gyarapodik. Így a tanároknak egyre inkább olyan feladatokat kell kitűzniük, melyeket a diákok otthoni feladatként meg tudnak oldani. Mind a pedagógusoknak, mind a tanulóknak egyre több és jobb elektronikus oktatóanyag áll rendelkezésére, mint például a Sulinet Digitális Tudásbázis (www.sulinet.hu/sdt)

Ezen szakdolgozat szintén ilyen tanulást elősegítő jellegű. Mindennapi életünkben fontos szerepet játszanak a Föld körül keringő műholdak. Sokszor szinte nem is tudjuk, hogy mikor vesszük igénybe valamelyik műhold szolgálatait. Amikor megnézzük a következő napok időjárását, vagy akár csak nézzük a TV-t, akkor is a műholdakat használjuk. Ennek ellenére nem találunk az Interneten olyan magyar oldalt, amely összefoglalná, összegyűjtené a műholdak alkalmazási lehetőségeit, módjait. Munkám ilyen szempontból hiánypótló alkotás: megpróbáltam közérthető formában összeszedni a legfontosabb, legjelentősebb felhasználási területeket. Természetesen a rendelkezésre álló információk mennyisége és szerteágazósága miatt nem törekedhettem teljességre. Az űrtechnika olyan szorosan fonódott mindennapi életünkbe, olyan sok helyen megjelenik, hogy teljes bemutatása messze túlszárnyalná egy szakdolgozat kereteit és méreteit.

A dolgozat eredeti célja, hogy létrejöjjön egy interaktív honlap, ezért formailag eltér a szokványos szakdolgozatoktól. Ennek megfelelően nem egy összefügő, folytonos szöveg alkotja a gerincét, hanem több, kisebb cikk halmaza. Ezek nagy része önállóan is megállja a helyét, szinte mindegyikük rendelkezik önálló bevezetéssel, illetve befejezéssel. A honlap ismeretterjesztő jellege miatt sok képet, műholdfelvételt igyekeztem elhelyezni. Ezáltal érdekesebbé válik az oldal, nincs az az érzésünk, hogy csupán "száraz" szöveget olvasunk.

Az oldal készítése során felhasznált forrásokat felsoroltam az adott cikkek végén. Nagy részük természetesen angol nyelvű, de azért szép számmal találhatunk köztük magyar oldalakat is. A dolgozat szövege ezen oldalak információi alapján született meg, bár néhány esetben egyes részeket kisebb módosítással átvettem. Az eredeti szerzőt ez mindenképp dicséri, olyan frappánsan és lényegretörően magyarázta meg az adott fogalmat. Mivel pedig az oldal ismeretterjesztési céllal jött létre, az itt található információk és képek az oktatásban szabadon felhasználhatóak.

Az dolgozat készítése folyamán igyekeztem naprakész adatokat felhasználni. Sajnos azonban az anyag frissítését nem tudom vállalni, ezért előfordulhat, hogy az idők folyamán egy-egy link nem lesz elérhető. Ilyenkor az Internetes keresők segíthetnek a forrás felkutatásában, mivel legtöbb esetben egy ismertetést több helyen is meg lehet találni. Például a NASA közleményeit nagyon sok oldal átveszi, átmásolja.

Kezdődjék hát a műholdak világának felfedezése! Jó szórakozást, tartalmas időtöltést kíván mindenkinek a szerző: Végi András



vissza a főoldalra

Források:
Új közszféra és közvélemény: demokrácia a telefoncsatlakozón keresztül
Egymillió internetes háztartás 2006 végére
Nemzeti szélessávú stratégia

Utolsó módosítás: 2005.05.03.