A technika folyamatosan, hatalmas iramban fejlődik, a műszereink egyre kisebbek és pontosabbak lesznek. Ez a haladás megjelenik a műholdak műszereinél is. Az egyre pontosabb mérések pedig újabb és újabb kutatási lehetőségeket nyitnak meg. Manapság már centiméteres, sőt, akár milliméteres pontossággal is meg tudjuk határozni egy tárgy helyzetét a földön. Az adta az ötletet a kutatóknak, hogy imígyen a Föld felszínének a mozgásait is figyelemmel lehetne kísérni. A Föld kérge ugyanis állandóan mozgásban van, és mivel a rétegek súrlódnak egymáson, feszültség halmozódik fel bennük. Időnként annyi energia gyűlik össze, hogy a rétegek hirtelen elcsúsznak egymáson, és az így felszabaduló energiát mi földrengésnek érezzük.
Műholdakkal állandóan megfigyelés alatt tarthatjuk a Föld felszínét, feljegyezve a legapróbb mozgásokat is. Erre a célra tökéletesen megfelelő rendszer a GPS. A felbontása megfelelő, műholdjai lefedik az egész Föld területét és nem utolsó sorban már teljesen kiépült a rendszer. Ha pedig elegendő adatot gyűjtöttünk össze egy-egy területről, már csak meg kell várni, hogy kipattanjon ott egy földrengés és így megalkothassuk a földrengések előrejelzésének elméletét.
Erre tökéletes alkalommal szolgált két Kaliforniai földrengés. 1993-ban Los Angelest rázta meg egy pusztító, 6.7-es magnitúdójú Northridge földrengés. A mérések már két hónappal előtte azt mutatták, hogy a Föld kérge azon a területen szokatlanul aktív volt. A GPS által hat évre visszamenőleg készített felvételek alapján pedig még meg is tudták jósolni a földrengés várható nagyságát és mélységét.
A térség szeizmikus aktivitása | Egy 2500 férőhelyes parkolóház a földrengés után. |
A másik ilyen remek alkalom a műholdas előrejelzések pontosítására az 1999-es "Hector-Mine" földrengés volt. Ez a nevét egy elhagyatott, közeli bányáról kapta. Szerencsére az egész rengés a Mojave-sivatagban történt, ezért nem okozott anyagi kárt. Az általa szolgáltatott információk értéke viszont felbecsülhetetlen. Mivel a területről már régóta rendelkezésre álltak a megfelelő felvételek, ezért a földrengés során mért adatok tovább pontosították az ismereteinket a Föld mélyében lejátszódó folyamatokról.
A sivatag felszíne a Hector-mine földrengés után. |
A földrengések előrejelzésének kutatása még sok lehetőséget rejt magában. Sajnos egyelőre még csak az tudjuk előre jelezni, hogy mely területeken várható a közeljövőben földrengés. De ez a jóslat sem biztos száz százalékig, mint ahogy nem tudjuk napra pontosan megmondani, hogy meddig halmozódhat még a földkéregben a feszültség, mikor fog pontosan kitörni a rengés.
Földrengések leggyakrabban a kéreglemezek találkozásánál alakulnak ki, ahol az óceáni kéreglemez a szárazföldi alá csúszik. Egy ilyen terület található Dél-Alaszkában is. Az utóbbi időben furcsa jelenségre lettek figyelmesek a tudósok azon a területen: a gleccserek visszahúzódásával egyidejűleg megnőtt Alaszka déli részének a földrengés-veszélyeztetettsége is. Ugyanis a jég fogyásával csökken a földkéregre ható nyomás is, és így a felhalmozódó feszültségek könnyebben okozhatnak földmozgásokat.
A földrengések számának és erősségének növekedése. |
2004. december 26-án hatalmas, 9-es magnitúdójú földrengés rázta meg Szumátra délnyugati részét, kiváltva az egyik legpusztítóbb szökőárat az emberiség történetében. Szumátra partjainál a cúnami hullámai elérték a 34 méteres magasságot is, az ároszlop sebessége másodpercenként 7-8 méter volt és az elárasztott terület 5 kilométernél is hosszabb volt. A földrengés hatására felgyorsult a Föld forgása, vagyis a napok hossza mintegy 2.68 mikroszekundummal csökkent, az északi pólust 2.5 cm-rel eltolta a 145°-os keleti hosszúság irányába és a Föld lapultsága 10 milliárdod résszel csökkent. Természetesen egy ekkora kaliberű esemény már az űrből is nagyszerűen megfigyelhető.
India keleti partjait eléri az árhullám. | Sri Lanka kárt szenvedett területei (vörös színnel feltüntetve) |
Thaiföld, az árhullám előtt és után. | A Szumátrai pusztítás. |
Néhány képpár a szökőárról (Kalutara part, Sri Lanka) : |
és a nyomában járó pusztításról (Banda Aceh part, Indonézia) |
(Quickbird felvételek) |
vissza a főoldalra |
vissza a felhasználásokhoz |
Források:
USGS Earthquake Hazard Program
National Geographic Magyarország
ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium
Tsunami pictures
Retreating glaciers spur Alaskan earthquakes
A világ aktuális földrengéstérképe
Utolsó módosítás: 2005.05.10.