Vízben lévő szervesanyag kimutatása (növényzet, alga, klorofill)

A vízi élővilág nagy részének nincsenek uszonyai. Az ilyen egysejtű organizmusokat, amelyek számban messze felülmúlják az összes többi tengeri élőlényt, fitoplanktonoknak nevezzük. A világ tengereiben több milliárdnyi fitoplankton él és együttesen hatalmas mennyiségű szén-dioxidot kötnek meg, alakítanak át élő anyaggá. Ezáltal hatalmas részük van a Föld oxigénháztartásának egyensúlyban tartásában és klimatikus viszonyainak megőrzésében.

Mikroszkóppal készült kép egy, a fitoplanktonokat alkotó algáról.

Jóllehet, ezeket a kis élőlényeket szabad szemmel nem lehet látni, az együttes megjelenésük az űrből jól megfigyelhető. A Föld felett keringő műholdak érzékelni tudják az óceánról visszaverődő infravörös fény mennyiségének csökkenését. Ez a csökkenés a planktonok klorofiltartalma miatt lép fel. Ilyen mérések végzésére nagyszerűen alkalmas a NASA Terra és Aqua műholdjainak MODIS nevű műszere.

Az AQUA felvétele a Föld tengereinek klorofill koncentrációjáról a 2002. július 1. és 2004. december 31. közötti időszakban.

Európai klorofil-koncentráció (az Envisat felvétele)

A fitoplanktonok alkotják a tengeri tápláléklánc legalsó szintjét, rengeteg másik tengeri élőlény belőlük táplálkozik. De túlzott elszaporodásuk ártalmas is lehet. Főleg az USA Floridai partjainál szokott problémákat okozni az úgynevezett feketevíz (black water) -jelenség. A fitoplanktonokat alkotó algáknak eszményi körülményeket teremtenek a szárazföldről a tengerbe mosódó szerves anyagok, főleg a nitrogén és foszfor, melyek nagy része a műtrágyákból származik. Ezek így a táplálékbőség következtében olyan mértékben elszaporodnak, hogy a tenger szinte feketévé válik. Ez a hatalmas algakoncentráció károsan hat a korallokra, és az elpusztult növényi maradványok bomlása miatt jelentősen csökken a víz oxigéntartalma, ami halpusztuláshoz vezethet. Műholdak segítségével azonban nyomon lehet követni a fitoplankton-koncentráció változását és így figyelmeztetni lehet a halászokat és a fürdőzőket.

Az Aqua felvételei

A floridai jelenséghez hasonlót lehetett megfigyelni a Balatonon is néhány évtizeddel ezelőtt. A vízgyűjtő területekről érkező hatalmas mennyiségű foszfor 1964-ben az egész Keszthelyi-öbölben vízvirágzást idézett elő. Ekkor a kékbaktériumok elszaporodása még a víz színét is kékre változtatja. A baktériumok mérgező anyagokat választanak ki, ami bőrbántalmakat és tömeges halpusztulást okozhat. Napjainkban a vízminőség jelentősen jobb, ami főleg a műtrágyák korlátozottabb használatának, a Kis-Balaton tevékenységének és a csatornázottság növelésének köszönhető.

Alga okozta vízvirágzás.


vissza a főoldalra

vissza a felhasználásokhoz

Források:
The Mathematical Ocean: Deriving Planetary Health from Tiny Ocean Plants
NASA satellites detect "glow" of plankton in black waters
A Kis-Balaton élővilága és az ember

Utolsó módosítás: 2005.05.10.