A Tejútrendszer az a galaxis, amely Naprendszerünkkel együtt kb. 200 milliárd csillag ``otthona'', valamint halmazok és ködök ezreit tartalmazza. Neve abból ered, hogy a sötét éjszakákon egy fényes sávként látszik a fejünk felett. Galilei nézte meg először távcsővel és rámutatott arra, hogy ez a fényes sáv csillagokból áll. Azóta tudjuk, hogy amit látunk galaxisunk korongja az éléről nézve.
Tejútrendszerünk egy spirális galaxis, így lapos korongnak látszik. Napunk a korongban, az egyik spirálkarban helyezkedik el, kb. 8 kpc távolságra a centrumtól. A Tejútrendszer korongjában koncentrálódik galaxisunk por- és gázanyagának legnagyobb része, ezért az eltakarja előlünk galaxisunk nagy részét. Ezen kívül még megnehezíti a spirális struktúra kimutatását, hogy csak éléről láthatunk rá Tejútrendszerünkre.
Dolgozatomban a galaxisok, ezen belül is különösen a spirálgalaxisok tulajdonságai és a velük foglalkozó elméletek, valamint a Tejútrendszer szerkezetének áttekintése után bemutatom azokat a módszereket, amelyekkel meghatározható galaxisunk spirálszerkezete. Az ún. spirálkar-indikátorok közül a nyílthalmazok és a cefeidák legfrissebb adatait összegyűjtve megvizsgáltam tejútrendszerbeli eloszlásukat.
Végezetül az utolsó fejezetben azt részletezem, hogy Tejútrendszerünk tárgyalt jellemzőiből mit és hogyan lehet bemutatni és megfigyelni egy középiskolai óra kiegészítéseként esetleg egy csillagászati szakkör gyakorlati foglalkozásai során.