next up previous contents
Next: 3. Eredményeim Up: 2. Műszerek és módszerek Previous: 2.1. A megfigyelések   Tartalomjegyzék

2.2. A fotometriai módszerek

A képek alapvető redukcióihoz (flat- és dark-korrekció) a NOAO1 IRAF nevű képfeldolgozó programcsomagjának alapvető taskjait használtam.

A fotometriai redukcióhoz az ESO2 MIDAS programcsomagjának ROMAFOT fotometriai csomagját használtam \( -\) a Fűrész (1998) által ismertetettekhez hasonló módon \( -\) viszonylag gyors futási ideje és könnyű programozhatósága miatt.

A csillagkereső task alsó detektálási határául a háttér szórásának tízszeresét választottam, a felső határt a maximális pixelintenzitás 90%-ánál húztam meg. A PSF fotometriához Moffat-függvény illesztését alkalmaztam.

Az egyes framek fotometriáját kétlépéses iterációval oldottam meg. A fotometriai script először végigfuttatja a szükséges taskokat az adott képen egy általam megválasztott félértékszélességet használva, majd a kapott regisztrációs táblából statisztikát készít a megtalált csillagok félértékszélességére, és ezek átlagát alkalmazva újra elkészíti a fotometriát a képre. A második futás végeredményeként áll elő a felvétel koordináta-fényesség adatsora.

A fénygörbék előállításához a Balog et al. (2000) által fejlesztett APPLE programcsomagot használtam, amely meghatározza a képsoron a távcső vezetési hibájából adódó szubpixeles elcsúszásokat. Az extinkciós korrekcióhoz a fénygörbéket adott fényességtartományba eső csillagok átlagfényesség változása szerint korrigálja. A változócsillagok kereséséhez a kapott fénygörbéket ezután egyenként megjelenítem a képernyőn.


next up previous contents
Next: 3. Eredményeim Up: 2. Műszerek és módszerek Previous: 2.1. A megfigyelések   Tartalomjegyzék
Balazs Csak
2000-12-18