Halrajok nyomonkövetése

Az embernek a történelem kezdetétől fogva a tenger az egyik legfőbb élelemforrása. Maga a halászat az egyik legősibb foglalkozások közé tartozik. A halászok tapasztalatból ismerték a legjobb fogással kecsegtető helyeket, de mégis sokszor kellett üres hálóval hazatérniük. A modern technika azonban ezen a területen is megjelent. A nagy felbontású műholdfelvételeken meg lehet határozni az élelemben gazdag területeket,ahova a halak táplálkozni járnak. Ennek a legfontosabb része az óceánok planktonkoncentrációjának és felszíni hőmérsékletének meghatározása. A halak ugyanis az élelemben gazdag vizeket kedvelik, a tápláléklánc alapját pedig a planktonok alkotják. Műholdak segítségével megállapítható, mely területek kedvezőek a planktonpopulációknak, s hogy így valószínűsíthetően hol a legnagyobb a halsűrűség. Az így összegyűjtött és kiértékelt adatokat azután továbbítani lehet a hajókapitányokhoz, s ezáltal jelentősen növelhető a halászat sikeressége.

A klorofillkoncentráció alapján meghatározott valószínű halászati helyek Kína déli részénél. (1997 június 13-án, ADEOS/OCTS LAC felvétel)

A kapcsolat a felszíni klorofil-koncentráció és a halsűrűség között.

Az emberi népesség növekedésével azonban megnövekedett a problémák száma is. A tengerben élő halpopulációkra a növekvő kereslet miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik. Néhány esetben ez egy-egy halfajtát a kipusztulás szélére is sodorhat. Ilyen helyzetben vannak most a tőkehalak is. Az Atlanti-óceán északi részén élő, gazdaságilag és ökológiailag is igen fontos halcsoport az évszázados túlhalászás miatt végveszélybe került. A WWF tanulmánya szerint ugyanis a világtengerek állománya az utóbbi harminc évben több, mint kétharmaddal csökkent, ami tizenöt éven belül a faj teljes kipusztulásához vezethet. A kérdésben érintett államoknak (EU, USA, Kanada és Oroszország) minél hamarabb meg kell állapodniuk a teljes körű halászati tilalomban, mivel az eddig életben lévő, szigorú halászati kvóta nem vezetett eredményre.

Nagy segítségre lehetnek a műholdak az illegális halászat visszaszorításában is, amely szintén nagy mértékben hozzájárul a halállomány csökkenéséhez. Az Amerikai Egyesült Államok, valamint az Európai Unió 2004-re a nagyobb halászhajóit felszerelte műholdas helymeghatározó eszközzel. Így nyomon követhető a mozgásuk, szükség esetén gyorsan segítséget lehet nekik nyújtani, valamint könnyen kiszűrhetők az illegális halászatot folytató hajók. A követést az Inmarsat műholdak végzik

A helymeghatározó rendszer hajókra szerelt egysége.


vissza a főoldalra

vissza a felhasználásokhoz

Források:
Guiding fishing fleets
PFRP Oceanography Projects
Satellite monitoring of fishing fleet
Satellite fish forecasting in south China
Kipusztulás fenyegeti a tőkehalakat
Population dynamics and exploitation patterns of commercial fish
Preliminary evalution of Thrane & Thrane 3026 VMS unit
Vessel Monitoring Systems (VMS)


Utolsó módosítás: 2005.05.10.