A csillagok belsejében keletkező fotonok hatékony energiatovábbításra képesek. Egy frekvenciájú foton által továbbított energia , ahol h a Planck-állandó. A fotonoknak emellett impulzusuk is van, amelynek nagysága , ahol c a fénysebesség.
A fotonok azonban a csillagban nem zavartalanul terjednek, ugyanis állandóan kölcsönhatásba lépnek a csillag anyagát alkotó plazma részecskéivel. Ennek során szóródhatnak, vagy elnyelődhetnek és újra kisugárzódhatnak, aminek során frekvenciájuk és terjedési irányuk is megváltozhat. Két szóródás között megtett közepes szabad úthossz , ahol n a plazmarészecskék koncentrációja, a szórási hatáskeresztmetszet. Megmutatható, hogy N szóródás után a kiinduló helyzethez képest átlagosan távolságra kerülnek. A fotonok által történő energiatovábbítás tehát lassú, diffúziós folyamat, ezért sugárzási diffúziónak is nevezik.
|
A fotonok szóródása, vagy elnyelődése a közegnek impulzust ad át. Ennek kiszámítására tegyük fel, hogy egy dr magasságú, egységnyi felületű hengerben (1.2. ábra), időegység alatt energia áramlik át fotonok formájában. A henger belsejében a frekvenciájú fotonok által átadott impulzus , ahol a plazma anyagára jellemző extinkciós tényező. Az extinkciós tényezőt a csillagászatban alakban szokás felírni, ahol a sűrűség. Az átadott fotonimpulzus a henger falára nyomást fejt ki, ennek nagysága , ahol A=1 a henger felülete. Az előbbi képletet az összes frekvenciára integrálva kaphatjuk a sugárnyomásra felírható differenciálegyenletet:
Kihasználva, hogy a csillagok belsejében a sugárzás feketetest-sugárzás, (1.14) felhasználásával a felületegységenként átáramló energia
Szeged 2013-05-01