Az atommagok protonokból és neutronokból (nukleonokból) épülnek fel. A nukleonok számát adja meg az A tömegszám. Az atommag tömege , ahol az atomi tömegegység (1,6605 kg). A protonok számát a Z rendszám jellemzi. Az atommag elektromos töltése , ahol e az elemi töltés (1,6022 C).
A tapasztalat szerint az atommagok sugara és a tömegszám között az alábbi összefüggés érvényes:
A nukleonok kötését a magerők biztosítják, amelyek rövid hatótávolságúak, csak az atommagon belül hatnak, de sokkal erősebbek a protonok közti elektromos (Coulomb-) taszításnál (1.3. ábra). A magerők egyformán hatnak proton-proton, proton-neutron és neutron-neutron részecskék között (magerők töltésfüggetlensége).
|
Az atommag m tömege mindig kisebb, mint a magot alkotó nukleonok tömegének összege: , ahol a proton, a neutron tömege. A tömegdefektus a mag kötési energiájának felel meg: , ennek értéke általában 10 - 100 MeV között van.
Két atommag egyesítésével nehezebb atommagok jöhetnek létre, ez a folyamat a magfúzió. Az 56-os tömegszámú vasnál könnyebb atommagok fúziójánál energia szabadul fel (exoterm reakció), ez amiatt van, mert a keletkező mag kötési energiája alacsonyabb, mint az ütköző magok kötési energiái együttvéve. A felszabaduló energia , ahol és az ütköző magok, m a keletkező mag tömege. Az energiamegmaradáson túl a magfúziós folyamat során teljesülnie kell még az elektromos töltés és a barionszám megmaradási törvényének is.
Mivel az atommagok pozitív elektromos töltésűek, két mag közelítésekor először a Coulomb-taszítás érvényesül, ezért energiát kell befektetni ahhoz, hogy a két magot egymáshoz közelítsük. A Coulomb-taszítás miatti potenciális energia helyfüggését az 1.3. ábra mutatja. Az atommagok sugarának (kb. cm) nagyságrendjébe eső kritikus távolság elérésekor a potenciálgát hirtelen megszűnik, és a magerők vonzó hatása kezd el érvényesülni. Atommagok ütközéséhez tehát elsősorban az elektromos töltések miatti Coulomb-taszítás okozta potenciálgáton kell átjutni.
A Coulomb-gát magassága a klasszikus elektrosztatika értelmében , ahol r a két ütköző nukleon távolsága (nagyságrendileg cm). Az ütközést vizsgáljuk olyan koordináta-rendszerben, amely az egyik részecskéhez van rögzítve. Ez a célpont (target) atommag, a mozgó részecskét pedig szokás bombázó részecskének is nevezni.
A bombázó részecske kinetikus energiája = , ahol v a részecske átlagsebessége, T a közeg hőmérséklete. A klasszikus fizika értelmében a potenciálgáton történő átjutás feltétele . Ebből adódik a nukleonok klasszikus ütközéséhez szükséges hőmérséklet:
Szeged 2013-05-01