next up previous contents
Next: 4.2. HV Ursae Majoris Up: 4. Új változócsillagok klasszifikációja Previous: 4. Új változócsillagok klasszifikációja   Tartalomjegyzék

4.1. Az \( O-C\) diagram

Az \( O-C\) diagram periódikus változócsillagok hosszútávú viselkedésének tanulmányozására szolgál. Legyen \( T_{obs} \) például egy fedési kettős általunk megfigyelt minimum-időpontja, \( T_{calc} \) pedig a csillag korábban meghatározott \( T_{calc}=T_{0}+P\cdot E \) efemeriséből számítható minumum-időpont (\( T_{0} \) az epocha, \( P \) a periódus, \( E \) pedig a ciklusszám). Az \( O-C\) értéke ekkor:

\begin{displaymath}
O-C=T_{obs}-T_{calc}.\end{displaymath}

\( T_{calc} \) kiszámításához természetesen előbb meg kell határoznunk, hogy \( T_{0} \) és \( T_{obs} \) között hány egész \( E \) ciklus telt el. Az \( O-C\) értéket az \( E \) (vagy az azzal ekvivalens idő) függvényében ábrázolva kapjuk az \( O-C\) diagramot, ami \( -\) mivel \( E \) egész szám \( -\) nem folytonos görbe, de sok pont esetén kvázi-folytonosnak tekinthető.

Ha a csillag periódusa nem változik, a diagramon a pontok az \( O-C=0 \) érték körül szórnak, pontatlanul meghatározott periódus esetén egy pozitív, vagy negatív meredekségű egyenes illeszthető az \( O-C\) értékekre attól függően, hogy a csillag tényleges periódusa hosszabb, vagy rövidebb a számítottnál. Folyamatos periódusváltozás esetén magasabb fokú függvénnyel írható le a ponthalmaz. Az ilyen változásnak már fizikai okai vannak: pulzáló változók esetén a csillagfejlődés tettenéréséről3 van szó, kettőscsillagokban a két komponens közötti tömegátadás/tömegvesztés a lehetséges magyarázat. Periódikusan változó \( O-C\) diagramot egy láthatatlan másod- vagy harmadkomponens jelenléte idézhet elő (fényidő-effektus), vagy fedési kettősökben az apszisvonal-vándorlás (ilyenkor a fő- és a mellék-minimumokra kiszámolt \( O-C\) értékek ellentétes fázisban változnak).

A fentieket két, általam mért változócsillag példáján keresztül illusztrálom a következőkben.


next up previous contents
Next: 4.2. HV Ursae Majoris Up: 4. Új változócsillagok klasszifikációja Previous: 4. Új változócsillagok klasszifikációja   Tartalomjegyzék
Balazs Csak
2000-12-18