next up previous contents
Next: 4.1. Az diagram Up: tdk2000 Previous: 3.1. V32 újabb RRe   Tartalomjegyzék

4. Új változócsillagok klasszifikációja

Ahhoz, hogy egy új változócsillag bekerüljön az ismert változókat tartalmazó katalógusokba, meg kell határoznunk a legalapvetőbb fotometriai paramétereit. Ezek periódikus változók esetén a változás periódusa és típusa, valamint a csillag maximális (pulzáló változók esetén), vagy minimális (fedési kettősök) fényességének epocha.

A fénygörbe alakján alapuló típusbasorolás nagyon bizonytalan. A pontos klasszifikációhoz mindenféleképpen többszínfotometriai, vagy spektroszkópiai mérések szükségesek. A viszonylag könnyen mérhető Johnson \( B-V \) színindex változása pulzáló csillagok esetén elég jelentős, és a színváltozás a fényváltozással ellentétes fázisban történik; ezen kívül a \( B-V \) színindex átlagos értéke is nagyon informatív, és sokszor eldönti, hogy pulzáló, vagy fedési kettős változóval van-e dolgunk.

Az időmérés pontatlansága nagyban befolyásolja az időmérésből származó periódus pontosságát, de hosszútávú megfigyelésekkel többek között lehetőségünk adódik a változócsillag periódusának pontosítására. Legyen \( P \) a csillag periódusa, \( T_{0} \) és \( T_{E} \) pedig két különböző időpontban megfigyelt fényesség-maximum (vagy minimum), amelyek közöt \( E \) számú periódus telt el. Az időpontok szórásai legyenek \( \sigma _{0} \) és \( \sigma _{E} \) (az időpont meghatározás pontossága általában \( 10^{-3} \)\( -\)\( 10^{-4} \) nap). Ekkor

\begin{displaymath}
E\cdot P=T_{E}-T_{0}\pm \sqrt{\left( \sigma ^{2}_{0}+\sigma ^{2}_{E}\right) }.\end{displaymath}

Az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy \( \sigma _{0}=\sigma _{E}=\sigma \). Így

\begin{displaymath}
E\cdot P=T_{E}-T_{0}\pm \sigma \sqrt{2},\end{displaymath}

amiből

\begin{displaymath}
P=\frac{T_{E}-T_{0}}{E}\pm \frac{\sigma }{E}\sqrt{2}.\end{displaymath}

Jól látszik, hogy nagy időintervallumot (sok \( E \)-t) átfogó megfigyelések segítségével jelentősen csökkenthető a periódus szórása (Batten, 1973).



Subsections
next up previous contents
Next: 4.1. Az diagram Up: tdk2000 Previous: 3.1. V32 újabb RRe   Tartalomjegyzék
Balazs Csak
2000-12-18