Űrkutatás


A tudományos-technikai forradalom a XX. század második felében jutott el arra a szintre, hogy az emberi tevékenység a Földről annak kozmikus környezetére is kiterjedt és kezdetét vette az űrkorszak. Az űrkutatás az utóbbi évtizedekben a mindennapjaink részévé vált. Naponta találkozunk a meteorológiai előrejelzésekkel, nézzük a műholdon keresztül érkező műsorokat, s ez mind a Föld körül keringő műholdaknak köszönhető. Ha tágabban szemléljük a dolgokat, akkor magának az űrkutatásnak.

Az űrkutatás témakörébe sok minden beletartozik, ezek legfontosabb definíciói, fogalmai itt olvashatók.

Az űrkutatás azon tudományok, tudományágak, melyek a Földön kívüli világ vizsgálatával foglalkoznak. Többek között ide tartoznak a következő tudományágak:

A tudományágak kapcsolódási rendszere, kördiagram

Az űrkutatás tudományos eredményeinek egy részét már a gyakorlatban hasznosítjuk, más részüket csak a tudományos munkában.

Szűkebben definiálva azt mondhatjuk, űrkutatás az a tevékenység, melynek során az űrbe mesterséges szerkezeteket juttatunk és segítségükkel vizsgáljuk a világot. Ennek része az űrhajózás, mely tágabb értelemben a mesterséges égitestek pályára állításával, irányításával kapcsolatos. Az űrhajózás szűkebb fogalmába azonban csak azokat a feladatokat soroljuk, melyek ember vezette űrjárművekkel kapcsolatosak.

Azokat a szerkezeteket, melyek legalább az első kozmikus sebességet elérik és ezáltal Földünket elhagyják, mesterséges égitesteknek nevezzük. A Föld, vagy más bolygók vagy a Hold körül keringő mesterséges égitest a műhold. A Nap körül keringő mesterséges égitesteket mesterséges bolygóknak nevezzük. A más bolygók, holdak felkutatására induló, elsősorban tudományos célú űreszközök az űrszondák. Azok a mesterséges égitestek, melyek fedélzetén emberek dolgoznak, az űrhajók, az űrállomások és az űrrepülőgépek.

Ilyen nagyszabású és sokoldalú tevékenységet, mint az űrkutatás, még a legnagyobb államok sem végezhetnek egymagukban, minél szélesebb körű nemzetközi együttműködésre van szükség. Ide tartozó tevékenységek:

Ennek jegyében hozták létre a különféle nemzetközi űrkutatási szervezeteket. Ezek közül a legfontosabbak a COSPAR (Committee on Space Research - Űrkutatási Bizottság), és az IAF (International Astronautical Federation - Nemzetközi Űrhajózási Szövetség) Ezek a szervezetek az űrkutatásban szerzett tudományos eredmények kicserélésének legfontosabb nemzetközi fórumai.

esa Más nemzetközi szervezetek tevékenysége az aktiv űrkutatásra, műholdak közös készitésére és pályára állitására irányul. Pl. az Interkozmosz, mely a szocialista országok közös űrkutatási szervezete volt 1967-1990 kozott, vagy a nyugati országok hasonló szervezete az ESA (European Space Agency - Európai Űrkutatási Szervezet). Ezek a szervezetek biztositják az országok együttműködését az űrkutatásban, és igy a kis nemzetek is aktiv részesei lehetnek az emberiség eme nagyszerű vállalkozásának.