Tejútrendszerünk egy spirális galaxis. Ennek meghatározása nem olyan egyszerű feladat, mivel Földünk a Nappal együtt a Galaxis síkjában kering a galaktikus centrum körül, így nem látunk rá ``felülről'' Galaxisunkra. Ebben a fejezetben azokat a módszereket fogom bemutatni, amelyekkel meghatározható, hogy milyen formájú is Galaxisunk, azaz hogyan bizonyítható be, hogy spirális galaxisban élünk.
Azokat az objektumokat, amelyek segítségével meghatározható a spirálszerkezet, spirálkar-indikátoroknak hívják. Ez azt jelenti, hogy megfigyelésükkel kirajzolódik előttünk a Tejútrendszer spirálszerkezete, mivel (ahogy ez más galaxisok megfigyeléseivel is igazolódott) ezek az objektumok a spirálkarokban csoportosulnak. Spirálkar-indikátorként a következő objektumok használhatók:
1. Asszociációk, fiatal nyílthalmazok, amelyek laza, szabálytalan alakú csillagcsoportok. A nyílthalmazok kb. 120 pc átmérőjűek és pár tucatezer, de jellemzően pár száz csillagot tartalmaznak. Az asszociációk jóval kevesebb számú, de azonos fajta csillagokat tartalmaznak.
2. Cefeida változók, amelyek radiálisan pulzáló szuperóriás csillagok. Fényváltozásuk periódusa 1100 nap, amplitúdója magnitúdó. Nagy luminozitásúak.
3. HII régiók, amelyekben a hidrogén ionizált állapotban van.
Ezen kívül vannak még olyan objektumok, amelyek ezekhez szorosan kötődnek, mivel a HII régiókban vagy akár a fiatal nyílthalmazokban történhet csillagkeletkezés, illetve itt fordulnak elő igen fiatal, fényes csillagok. Tehát további nyomjelzői a spirálszerkezetnek:
4. OB csillagok, amelyek forró, 15 00030 000 K hőmérsékletű csillagok.
5. Be csillagok, amelyek gyorsan forgó, nagy tömegvesztésű, B színképtípusú csillagok. Kis mértékű, kváziperiódikus fényváltozást mutatnak, amely valószínűleg pulzációból ered.
6. WolfRayet csillagok, amelyek extrém magas hőmérsékletű, fényes, nagytömegű csillagok. Nagy mennyiségű tömegvesztés jellemző rájuk, amely valószínűleg egy kísérőcsillag okoz.
7. Szuperóriások, amelyek nagy tömegű, ezért nagy luminozitású csillagok. Magjukban a hidrogén-hélium fúziónál magasabb rendű fúziók is végbemehetnek.
Az a tény, hogy Földünk a korong síkjában helyezkedik el, azért is okoz gondot, mert megnehezíti a megfigyeléseket az, hogy a korongban koncentrálódik a Galaxis por és gázanyagának nagy része. Ennek az intersztelláris anyagnak a fényelnyelése erősen befolyásolja az egyes objektumok távolságának pontos meghatározását, amely viszont alapvető fontosságú a spirálszerkezet meghatározásában.
A spirálszerkezet meghatározásához alapvetően ugyanazt a mechanizmust használják. Mivel az egyes spirálkar-indikátorok a spirálkarokban csoportosulnak, meghatározzák a távolságukat, valamint a galaktikus koordinátáikat. Így egy polárkoordináta-rendszerben ábrázolva ezeket, ``kirajzolódik'' a spirálszerkezet. Ezzel tulajdonképp távolságmeghatározási módszerekre és azok pontosságára redukálódik le a spirálszerkezet meghatározásának problémája.
A spirálkar-indikátorok között a legjelentősebbek a fiatal nyílthalmazok. Egyrészt azért, mert pontosabban lehet meghatározni a távolságukat, mivel több csillag áll rendelkezésre, másrészt tartalmazhatnak nagy luminozitású csillagokat, amelyek távolabbról is vizsgálhatók, így nagyobb távolságskálán lehet meghatározni a távolságokat. Ezenkívül még tartalmazhatnak más egyedi távolságindikátorokat (pl. cefeidákat, OB csillagokat), amelyekkel pontosabb kalibrációt lehet végezni.