A hőmérsékleti fluktuációt véletlen valószínűségi mezőként kezeljük. Valószínűségi mezők esetén cél az eloszlásfüggvényük minél pontosabb meghatározása. Az eloszlásfüggvény meghatározható tetszőleges számú pont korrelációs függvényei ismeretében. Gauss-valószínűségi mező esetén a tetszőleges számú pontkorrelációs függvények visszavezethetők 2-pont korrelációsakra (Wick-tétel), ezért elegendő ez utóbbiak meghatározása.
Feltesszük, hogy a hőmérsékleti fluktuáció Gauss-valószínűségi változó, ami a FLRW háttér szimmetriáival összhangban statisztikailag homogén és izotrop. A statisztikai homogenitás és izotrópia azt jelenti, hogy a 2-pont-korrelációs függvény invariáns a térbeli eltolásokkal és pont körüli forgatásokkal szemben.
A hőmérsékleti fluktuációt adott helyen és időben ( és rögzített) mint irányfüggő ( -tól függő) mennyiséget figyeljük meg. Az egységgömbön a gömbharmonikusok ortonormális bázist alkotnak, így a megfigyelt hőmérsékleti anizotrópia mezőt alkalmas kifejteni ezen bázis szerint:
(6.128) |
A 2-pont korreláció Legendre-együtthatói megadhatók az gömbfüggvény-együtthatók korrelációjával is. Felhasználva a gömbfüggvények addíciós tételét, a statisztikai izotrópia miatt:
A valószínűségi változók amplitúdói és fázisai függenek a kezdeti perturbációktól. A hőmérsékleti fluktuációra vonatkozó (6.121)-(6.124) Boltzmann-egyenlet multipólus-komponensek azonban nem függnek expliciten -tól, ezért csupán időtől független szorzóban tartalmazhat -függést:
(6.132) |
A gravitációs potenciál perturbációja szintén Gauss-eloszlást követő homogén és izotrop valószínűségi mező. A 2-pont-korrelációs függvényének Fourier-transzformáltja adja a kezdeti teljesítményspektrumot. A homogenitás és izotrópia miatt a gravitációs potenciál-perturbáció Fourier-transzformáltja különböző hullámszámú fluktuációi közti korrelációs függvény:
Felhasználva Fourier-transzformáltjának Legendre-polinomok szerinti kifejtését, a gömbfüggvények addíciós tételét és (6.131) összefüggést, a szög-teljesítményspektrum kifejezhető a anizotrópia-momentumokkal és a kezdeti teljesítményspektrummal [37]:6.16
|
A teljesítményspektrum meghatározásában fontos szerepe volt a WMAP űrszondának, valamint értékes kiegészítéseket adtak a South Pole Telescope mérései is [43]. A jelenleg rendelkezésre álló legpontosabb hőmérsékleti teljesítményspektrumot a 6.21 ábra mutatja be ([44] 37. ábrája). Látható, hogy a modell és a megfigyelések igen pontosan illeszkednek tartományban, azonban nagy szögskálákon (kis -ekre) egyrészt a hibahatárok nagyok, másrészt túl sok pont került a modell által jósolt görbe alá. Az eltérés okait jelenleg vizsgálják. A Planck szonda adataiból készített teljesítményspektrum 7 csúcsot tartalmaz, szemben a WMAP által azonosított 4 csúccsal, így a kozmológiai paraméterek pontosabban határozhatók meg.
Szeged 2013-05-01